Szeretsz olvasni, vagy könyvet vennél ajándékba egy könyvrajongónak? Nem kell sokba kerülnie! Bár egyik-másikat a könyvesboltok utálják, mi mutatunk 7 módszert is, hogyan lehet olcsóbban könyvhöz jutni!
1. e-könyv
- előny:
- kicsit olcsóbb, mint a papír könyv,
- nem halmozódnak a könyvek a polcon (valakinek ez is fontos)
- nem fogynak ki belőle a boltok
- hátrány:
- szűk kínálat,
- nehezen adható ajándékba,
- nehezen adható kölcsön,
- pénzbe kerül az e-book olvasó vagy a tablet (és időnként le is kell cserélni)
A rend kedvéért meg kell említeni, hogy léteznek e-könyvek is, amik valamivel olcsóbbak a papír megfelelőjüknél. Itthon ez az árelőny nem olyan nagy, mint külföldön (értsd: Magyarországon viszonylag drágák az e-könyvek), mással sokkal nagyobb megtakarítást lehet elérni, lásd lentebb. Ezen kívül kiadást jelent, hogy meg kell venni az e-könyv olvasót vagy tabletet, ami időnként tönkre megy és le kell cserélni (tablet: min. 3-5 évente)
Ehhez párosul, hogy nagyon sok könyvnek nincs is elektonikus kiadása, nem lehet bevinni pl.: antikváriumba, ráadásul ajándékba sem igazán lehet adni (hogy hangzik az, hogy "drágám, nem jutott eszembe semmi, itt a karácsonyfa alatt letöltök neked egy könyvet"?).
2. megkeresni, ahol éppen a legolcsóbb
- előny:
- a könyv ára
- hátrány:
- egy könyvnél kicsi a megtakarítás
- (pl.: az alacsonyabb árhoz gyakran magasabb szállítási költség tartozhat),
- sokáig kellhet keresgélni
- ahol olcsó, ott nem biztos, hogy van raktáron (emiatt vagy soká, vagy egyáltalán nem kapjuk meg...),
- egy könyvnél kicsi a megtakarítás
Vannak olyan könyvesboltok, amiknek olyan az üzleti modelljük, hogy folyamatosan viszonylag nagy kedvezménnyel (-25%) adják a könyveket. Ennek általában ára van, pl.: magasabb a szállítási költség, szűkös kínálat (pl.: kiadóknál csak a saját könyveik kaphatók) vagy raktárkészlet nélkül dolgoznak.
Ha a szállítási költség magasabb, akkor az alacsonyabb áron - egy könyvnél - nem sokat tudunk spórolni:
egyik bolt | másik bolt | |
könyv(ek) ára | 2 999Ft | 2 999Ft |
internetes kedvezmény |
15% | 25% |
internetes ár | 2 549Ft | 2 249Ft |
futáros szállítás | 799Ft | 990Ft |
fizetendő | 3 348Ft | 3 239Ft |
megtakarítás | 109Ft |
Mindenki eldöntheti magának, hogy 110 Ft megtakarításért (egy kisebb péksütemény áráért) megéri-e sokáig keresgélni az interneten.
A másik probléma, amit ilyen boltoknál (nem az összesnél) tapasztalni, hogy nem tartanak fenn raktárkészletet, hanem (ellentétben pl.: velünk) csak a leadott rendelés után kezdik el beszerezni a könyveket. Ilyenkor könnyen előfordulhat, hogy soká kapjuk meg a rendelést, vagy be sem tudják szerezni (rosszabbik esetben be sem vallják, csak hitegetnek). Ez roppant kellemetlen lehet, ha ajándékba akarjuk venni a könyvet. Hogy az ilyen eseteket kiszűrjük, érdemes megnézni a boltról született véleményeket.
3. vadászat a nagy akciókra
- előny:
- a könyv ára
- hátrány:
- ki kell várni (akciót főleg akkor tartanak, amikor egyébként nem fogynának a könyvek).
- ha hirtelen kell ajándékot venni, nem járható út
- ami akciós, abból nem biztos, hogy eleget tudunk összeválogatni az ingyenes, vagy olcsóbb szállításhoz
- ki kell várni (akciót főleg akkor tartanak, amikor egyébként nem fogynának a könyvek).
Egyes könyvesboltok és kiadók rövid akciók keretében jelentős kedvezménnyel adják a könyveiket (nem ritka az -50% sem).
Az ilyen lehetőségekre általában várni kell. Ha hirtelen jött ötlettől vezérelve szeretnénk ajándékot venni, az általában nem esik egybe egy ilyen akcióval. Egyes akciókat pedig úgy tartanak, hogy az olyan kevésbé forgalmas időszakokban növeljék a bevételt, amikor sokan éppen nem engedhetik meg maguknak, hogy könyvet vásároljanak (pl.: mert kiköltekeztek a Karácsony miatt, vagy hónap vége van).
Ahhoz, hogy az ilyen akciókat igazán ki tudjuk használni, egyrészt értesülnünk kell róla (pl.: fel kell íratkozni a hírlevélre, mi is azon keresztül értesítünk mindenkit az akciókról, vagy követni a boltot a közösségi médiában), másrészt elég nagy kosárértéket kell összeválogatnunk ahhoz, hogy a megtakarítás számottevő legyen. Egy könyvnél nem nagy a megtakarítás, ahogy fentebb is írtuk, féláron viszont majdnem kétszer annyi könyvet kell összeszedni, hogy összejőjjön az ingyenes szállítás értékhatára, ami szintén nehézséget okoz.
4. könyvtári kölcsönzés
- előny:
- jóval olcsóbb lehet, mint megvenni
- ritkaságokhoz is hozzá lehet jutni
- hátrány:
- szabályok,
- várakozás,
- nem lesz a miénk a könyv
Amikor könyvekről van szó, gyakran megfeledkezünk a könyvtárakról, pedig igen hasznos alternatíva, ha egy könyvet el akarunk olvasni - már csak azért is, mert régebbi könyveknél könnyen lehet, hogy máshogy sokkal nehezebb hozzájutni (pl.: antikváriumban az ára arcátlanul magas is lehet).
Mielőtt továbbgörgetnél, a legfontosabb azt megjegyezni, hogy a könyvtárak olvasói szempontból elég sokfélék. A szabályok persze hasonlóak, de más a kínálat, és valahol nagy a sorbanállás (sokat kellhet várni akár arra, hogy a kiszemelt könyv felszabaduljon, akár arra, hogy kiszolgáljanak), máshol az egész sokkal gördülékenyebb - én főleg olyan könyvtárakban jártam, ahol kifejezetten örülnek az olvasóknak. Az anyagi oldala is elég változatos, valahol szinte jelképes az összeg, amit egy évre fizetni kell (pl.: kisebb településeken), máshol évente 1-2 új könyv árával összemérhető összegért olvashatjuk a könyvtár könyveit.
5. használt/antikvár könyvek vásárlása
- előny:
- jóval olcsóbb,
- ritkaságokhoz is hozzá lehet jutni
- hátrány:
- a könyvek állapota,
- nem mindig kapható, amit kiszemelünk,
- magánszemélytől nehézkesebb vásárolni
Könyveket használtan beszerezni szintén nem elvetendő dolog, mert
- egyrészt jóval olcsóbb (az új árának akár kevesebb, mint a fele), mint az új,
- másrészt, ha egy könyv új példányai elfogytak a boltok polcairól, így még hozzá lehet jutni (tudnék mesélni, mennyit kell olyan könyvek újranyomására várni, amiket úgy vinnének, mint a cukrot...)
A használt könyveknek két alapvető rákfenéje van: egyrészt nem mindig kapható az, amit szeretnénk, mert ehhez az kell, hogy valahol egy korábbi olvasó el akarja adni. A másik, hogy milyen állapotban van a könyv, ami széles határok között változhat. Antikvár könyvek nálunk is kaphatók. Mi legfeljebb kis hibás könyvekkel foglalkozunk (némelyik szinte olyan, mintha új lenne), de kérésre küldünk képet az aktuális példányról. (Ha mástól akarsz könyvet venni, képet kérhetsz tőle is!)
Használt könyveket árulnak magánszemélyek is, akiknél előfordulhat, hogy olcsóbban adják, mint egy antikvárium. Ilyenkor - mivel ők nem főállásban foglalkoznak könyvkereskedéssel - lehet, hogy az egyeztetés, átadás-átvétel nem megy olyan gördülékenyen, mert az eladó is éli a saját életét közben, ami mellett nem mindig könnyű még ezzel is foglalkozni. (Lehet, hogy pl.: csomagautómatás, vagy futáros szállítással nem akar vesződni.) Ha tartasz attól, hogy előre fizess egy magánszemélynek, segíthet, ha
- csak akkor fizetsz, ha átvetted a könyvet (pl.: fizetés utánvéttel, vagy személyes találkozókor)
- olyan portálon vásárolsz, ahol véleményezni lehet a vevőket, mert ez kiszűri a rossz eladókat
- olyan fizetési módot választasz, ahol visszakérheted a pénzedet, ha nem a megfelelő árut kaptad
6. add el, miután kiolvastad
- előny:
- összességében olcsóbb lesz az olvasás
- hátrány:
- némi időt és tapasztalatot igényel,
- vigyázni kell a könyvre, hogy jó áron legyen eladható
Ez az előbbi módszer megfordítása: úgy is lehet spórolni, hogy nem csak a kiadási oldalt javítjuk, hanem némi bevételre teszünk szert azzal, hogy a könyvet eladjuk olvasás után. Ennek három kulcsa van:
- az egyik, hogy jól lőjük be az árat (ehhez nem árt megnézni, hogy mennyiért forog a könyv pl.: aukciós oldalakon),
- a másik, hogy elég népszerű legyen ahhoz, hogy megvegyék (egyes rétegkönyvekre elég nehéz vevőt találni),
- a harmadik, hogy a lehető legjobb állapotban tartsuk meg a könyvet.
Emiatt én pl.: könyvet buborékfóliás borítékban viszek magammal mindenhová.
Kombinálhatod is az előző módszerrel: használt könyvet veszel, elolvasod, és eladod használtan. (Ha vigyázol rá, nem fog számottevően csökkenni az értéke. Csak egy példa: ha egy 3990 Ft-os könyvet megveszel egy másik olvasótól 2000 Ft-ért használtan, elolvasod, és 1800 forintért továbbadod, akkor mennyibe is került neked az olvasás?) Sokan összevárnak egy nagyobb adag eladható könyvet, mert egyszerre eladva sok vesződséget lehet megspórolni.
További pozitívuma a használt könyv adás-vételnek, hogy ezzel újrahasznosításra kerül a könyv, vagyis ennyivel kevesebb papírt kell felhasználni új könyvek kinyomtatására. Tehát a dolog környezetbarát is.
7. maximáld a kedvezményeket egy helyen
- előny:
- akár egy könyvnél is megtakarítás
- kedvezmény az első és a további vásárlásokra
- mindig azonos kedvezmények, nem kell akcióra várni
- nem kell az interneten keresgélni jó ajánlatért
- hátrány:
- 3000 Ft felett kell rendelni
Mi jutalmazzuk azokat, akik rendszeresen szeretnének nálunk vásárolni - ahogy sok más bolt is. Régen ezt törzsvásárlói rendszernek hívták, de a Scifimarket.hu-n már az egész jóval egyszerűbb:
- Ha feliratkozol a hírlevelünkre, és regisztrálsz, akkor az első 3000 Ft feletti vásárlásból 300 Ft kedvezményt kapsz.
- Minden vásárláshoz kapsz egy kupont, ami a következő vásárláshoz 5% kedvezményt ad (3000 Ft felett)
- Hírlevélben szoktunk hirdetni 10%-os kedvezményű akciókat is.
Ehhez járul a többi kedvezmény, mint pl.:
- szállítási díj kedvezménye értékhatártól függően
- szállítási díj kedvezménye szállítási módtól függően,
- kedvezmény előre utalásnál,
- választható ajándékok.
A további kedvezmények és a részletekről itt olvashatsz.
Photo by Skitterphoto from Pexels