Witcher könyvsorozat
Miért olyan sikeres a Witcher könyvsorozat?
Mára a Witcher sorozat sikeréhez nem fér kétség. A világában játszódik több PC szerepjáték, adtak ki róla enciklopédiát és képregényeket, 2001-ben készült belőle film és nem mehetünk el a Netflix 2019-ben indult sorozata mellett sem, ami számtalan mémet is ihletett, és aminek a Jussát Várja a Vaják c. számot is köszönhejtük.
Mindezek Andrzej Sapkowski Witcher könyveiből nőttek ki.
A könyvsorozat kétségkívül fantasy. A világot a fantasyből ismerős lények népesítik be (pl.: tündék), karöltve néhány olyannal, amik fantasy-kben annyira nem megszokottak (pl.: striga). Gyakori motívum a mágia is, amit nem csak varázslók, hanem egy fajtáját még a szörnyvadász főhős (Ríviai Geralt) is használja. További érdekesség, hogy a történetben kézzel fogható a végzet is - hiába akarja elkerülni Geralt, végül mindig utoléri. De az egyik legnagyobb erénye, hogy ezeket a motívumokat nem méri olyan szükmarkúan, mint a Trónok harca, de ennek ellenére nem lesz ellentmondásos a történet.
Fel kell hívnunk a figyelmet arra is, hogy ezt a történetet inkább felnőtteknek írták, és nem csak a nemiség, vagy az erőszak ábrázolása miatt. A Witcher gyakran a fantasy-kre jellemző illúziók ellen dolgozik, és nem csak olyan szinte ártatlan mozzanatokkal, hogy a főhőst málháját ki akarják fosztani, miközben ő egy szörnnyel harcol, hanem gyakran úgy, hogy az emberek nagyobb szörnyetegek, mint akik ellen Geraltot szerződtetik. A történet középpontjában álló konfliktusba gyakran beleszól a politika, vagy egyenesen egy háború, amiben akár kettőnél több fél is szemben állhat egymással
A manapság gombamód szaporodó túlegyszerűsített és sablonos történetek után igazi csemege Witcher könyveket olvasni!