Sorrend a Witcher/Vaják könyvek közt
A Witcher / Vaják könyvek sorrendje és illeszkedése a sorozatokhoz, játékokhoz
A Witcher könyvek, a filmsorozat, a játékok és képregények mind Andrzej Sapkowski világának elsöprő sikerét jelzik, azonban ha a könyvek sorrendjére terelődik a szó, nem feltétlenül van egyszerű dolgunk. Lássuk, miért is?
A kiadási vagy olvasási sorrend?
A könyvek már nem az első kiadásukat futják, és a kiadók nem azonos sorrendbe jelentetik meg a könyveket. Ezt megelőzően a Viharidő jelent meg nyolcadikként, míg az újabbik kiadásban ez a negyedik.
Akkor sem teljesen egyértelmű a kérdés, ha úgy tesszük fel, hogy milyen sorrendben érdemes olvasni a könyveket. Alapvetően ajánlott lenne időrendben olvasni, azonban a Viharidő ilyen szempontból is kakukktojás. Ennek a története ugyanis megelőzi a Tündevér c. harmadik részt, egyesek mégis azt javasolják, hogy akkor kezdjünk az olvasásához, amikor már a többi regényen túl vagyunk, mert csak lazán kötődik regényciklushoz, és - talán a Zsivány egyeshez hasonlóan - más élményt nyújt, ha már jobban megismerkedtünk a világgal (az előző kiadásban egyébként is ebben a sorrendben olvasták, mert a Viharidő jelent meg utoljára). Ilyen szempontokat figyelembe véve a javasolt sorrend:
- Az utolsó kívánság
- A végzet kardja
- Tündevér
- A megvetés ideje
- Tűzkeresztség
- Fecske-torony
- A tó úrnője
- Viharidő
Witcher / Vaják könyvek választható ajándékkal>>
Hogy illeszkednek a könyvek az egyéb formátumokhoz?
A sorrend tovább bonyolódik, ha el akarjuk helyezni a Witcher könyvek időrendjében a Netflix sorozatát, a játékokat és a képregényeket, például azért, mert:
- A Netflix sorozat első évada nagyjából az első két kötetet dolgozza fel, ami rövidebb történetekből áll, de azokból sem feltétlenül került megfilmesítésre minden.
- A sorozat részei nem feleltethetők meg egy-az-egyben a novelláknak. Sok esemény párhuzamosan zajlik, vagy éppen előre és vissza ugrálunk az időben. Reméljük, ez a második évadtól megszűnik.
- A Netflix sorozat második évada
- nagyrészt a harmadik könyv (Tündevér) alapján készült,
- kivéve az első kötetből származó "Egy csepp igazság" átiratát (a könyv szerint azelőtt játszódik, hogy Geralt találkozott volna Cirivel),
- némileg érinti a negyedik könyv tartalmát (A megvetés ideje),
- és a forgatókönyvet több olyan motívummal egészítették ki, amik az eredeti regényben nem jelentek meg (pl.: Voleth Meir, a Halhatatlan Anya).
- A Netflix sorozat harmadik évada
- nagyrészt a negyedik könyv (A megvetés ideje) alapján készült
- de az évad vége már átcsúszik az ötödik könyvre (Tűzkeresztség)
- és Yennefer útja Skelligére a hatodik könyvben található (Fecske torony)
- az évad nagy vonalakban követi a könyveket (pl.: mindkettőben megtörténik a thaneddi puccs, Geralt tényleg komolyan megsérül, Ciri egy sivatagba teleportál), de rengeteg a különbség
- Az elátkozottak háza és a Hús és tűz című képregényeket nehéz időben elhelyezni.
- Magyarul még nem feltétlenül jelent meg minden Witcher képregény.
Kiegészítés 2020-09-22:
Ennyi megjegyzés után jöjjön egy sorrendet személtető ábra, ami többet mond ezer szónál: