A működéshez és a hirdetések testre szabásához cookie-kat használunk. Az "OK" gombbal elfogadhatod, az "Elutasítom" gombbal letilthatod a cookie kezelést. A fogaskerékre kattintva bármikor megváltoztathatod a döntésedet. Adatkezelési nyilatkozat
OK

Lehet káros Harry Potter?

Kelemen Szabolcs

A népszerű dolgokra nagy figyelem irányul, ezért az olyan sikeres művek, mint pl.: a Harry Potter könnyebben kapják meg a bélyeget, hogy károsak. De vajon mi igaz belőle?

A gyakori kritikák a Harry Potterral kapcsolatban

Lehetetlen lenne az összes kritikát felsorolni (egyesek pl.: a szabadon engedett fehér baglyokat tartják problémásnak), így főleg a népszerűbbeket vennénk sorra:

Eltúlzott rajongás A Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskola épülete

Valakinek annyira megtetszik J. K. Rowling varázsvilága, hogy folyamatosan újra akarja élni, és csak Harry Pottert könyveket olvas - de mindegyiket rengetegszer. "Rongyosra" nézi a Harry Potter DVD-ket, aztán a könyveket elolvashatja angolul, majd más nyelven is. A filmes talárban, seprűvel a lába közt Harry Potteres szerepjátékot űz... Ha valaki ezt nagyon eltúlozza, az a tanulás és a szociális élet rovására mehet. Persze ez nem általános jelenség, és ahogy minden más iránti rajongás, ez is elmúlik.

Születési alapon eldőlő sorsok

A könyvek egyik káros üzenetének tartják, hogy születési alapon dől el, kiből lesz varázsló vagy boszorkány, és kiből nem, ami rosszemlékű, régi időket idéz. Ez valószínűleg egy elég felületes értelmezés, mert egyrészt a könyvekben varázslóknak is születhet varázstalan gyermeke (és fordítva), másrészt a könyvek egy másik szinten pont a születési alapon való vélt vagy valós kiváltságok ellen küzd. Hermione muglik gyermeke, mégis a legügyesebb az osztályban, ezzel szemben a komplett beképzelt aranyvérű Malfoy család kudarcot kudarcra halmoz. Sirius Black aranyvér-mániás felmenői sem tűnnek fel jó színben.

Leegyszerűsített erkölcsiség

Egyesek azt vetik a történet szemére, hogy - sok gyerekregénnyel szemben - Harry nem megy át erkölcsi fejlődésen. Ha ez igaz is, a történet erősen hangsúlyozza pl.: a barátság fontosságát, és rengeteg kisebb, tanúságos történetet rejt. Azt is megfogalmazták kritikaként, hogy mindent a jóra és a rosszra egyszerűsít le. Ezzel viszont vitatkoznánk, mert pl.: Dumbledore és Piton professzor elég ellentmondásos figurákká érnek a történet végére, és ha valakik átmennek erkölcsi fejlődések, azok pont ők.

Boszorkányság

Főleg vallási szervezetektől lehet hallani, hogy a boszorkányság és a varázslás megjelenítése káros lehet a gyermekekre és a fiatal felnőttekre is. Egyesek már a Harry Potter jelenség földcsuszamlásszerű sikere mögött is természetfeletti erőket sejtenek (ami ha igaz volna, akkor Legendás állatok első két része nem teljesítenem mélyen a többi Harry Potter mozi alatt).

A Wicca egyházak viszont a Harry Potter mánia előretörésével magyarázzák, hogy az utóbbi időkben komolyan nőtt a híveik száma, ami már kézzel fogható tény. Ellentétben A Gyűrűk Urával, a Harry Potter könyvek nem teljesen a fantázia művei, hanem visszaköszönnek benne valós helyszínek, kapcsolódik mitológiához, okkult tudományokhoz, jósláshoz - amiknek szintén van irodalma. Ritkán, de az is előfordult, hogy a Harry Potter miatt felébred valakiben az érdeklődés a mágiáról, okkultizmusról szóló könyvek iránt is, és néhány fiatalt ez össze zavarhat és félelmet kelthet.

Ez volna az egyetlen?

Más népszerű dolgokról is olvashatunk hasonlót. Egyesek a híradóban látottaktól kapnak rossz ötleteket, mások úgy tartják, a lövöldözős játékok agresszívvá tesznek, valaki pedig a Tom és Jerrytől félti a gyerekeit. A jelenség nem újkeletű.

Anno Goethe "Az ifjú Werther szenvedései" c. műve amellett, hogy öltözködési divatott teremtett, néhány - de jóval kevesebb - fanatikus rajongója kárt is tett magában, mert kedve támadt utánozni a főhőst. (Utóbbit a pszichológia Werther-effektusnak nevezte el.) A könyv már a világirodalom része, és Goethe a jelenséget azzal magyarázta, hogy művét félreértették.

Ezt nem azért írjuk, mert el akarjuk bagatellizálni az esetleges problémákat, hanem azért, hogy ha valaki aggódik, vannak már minták, hogyan kell kezelni a hasonló problémákat.

Aggódóknak

Mielőtt valaki eltúlozná a fentiek jelentőségét, érdemes a következőket megfontolni:

  • Ezek az esetek ritkán fordulnak elő. Gyerekek milliói nőttek már fel problémamentesen azóta, hogy Harry Pottert olvastak.
  • Gondoljuk meg, a tiltással mit veszítenénk? A gyerekeket megfosztjuk olyan könyvektől, amik könnyen megszerettethetik velük az olvasást (ugyanis nem csak a varázsvilág miatt népszerű, hanem azért is mert jól van megírva), rengeteg pozitív üzenetet tartalmaz (A barátság fontossága, vagy az, hogy néha a komikusságig hangsúlyozza, hogy az iskolában tanultak fontosak - hiszen pont annak a három varázsigének veszik hasznát, amit az adott évben tanultak. Számtalan kisebb, tanúságos történet is helyt kap benne.), és eggyel kevesebb közös témája lesz a társaival.
  • Szülőként viszont érdemes átbeszélni az érzékenyebb témákat (pl.: boszorkányok valójában nincsenek, ez egy kitalált történet, varázslat nem létezik stb.), mert így elébe mehetünk az olyan negatívumoknak, mint a fikció összkeverése a valósággal (felnőttként is jól fog jönni a szaporodó álhírek miatt), vagy a könyvben látottak utánzása. (Érvelhetünk Dumbledore könyvből vett szavaival is: "Rossz úton jár, aki álmokból épít várat és közben elfelejt élni".) Már csak azért is érdemes beszélgetni róla, mert a fenti pozitív üzeneteket is ki lehet emelni.

kép: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hogwarts_-_Wizarding_World_of_Harry_Potter_-_Hollywood.jpg