A Star Wars univerzum egyik legjobban kitalált lénye a sarlacc, ami szegről-végről még Az ébredő Erőből ismert ratharokkal is rokonságban áll.
Bár eléggé helyhez kötött, még így is veszélyes, sőt, ismereteink szerint csak az igazán kivételesek élték túl a nagyon közeli találkozást...
A sarlacc biológiája

A sarlacc teste kb. 100 méter hosszú, de ez a szájat kivéve nem látható, mert majdnem az egész a felszín alatt helyezkedik el. A szájban egy csőrszerű nyelv és több csáp is található. Utóbbiak a gyanútlan bámészkodókat könnyen a szájba sodorhatják.
A föld alatti részen több kiálló nyúlvány van, pl.: gyomorból nem is egy található. Ezekben zajlik az ezer évig tartó emésztési folyamat. A prédáját egyben szokta lenyelni, és a kimászást a dárdaszerű fogak, illetve a befecskendezett bénító idegméreg akadályozza meg. Az áldozat, amíg tudatánál van, a bénultság mellett még borzalmas kínokat is ki kell hogy álljon...
Nagyon hosszú életűek, az ivarérett kort is csak kb. 30 ezer év alatt érik el. Szaporodáshoz spórák millióit bocsátják a levegőbe, amik óriási távolságot képesek megtenni úgy, hogy életképesek maradnak.
Jabba és a Tatuin
A sarlacc több bolygón is honos. A Tatuinon a Carkoon verménél is található egy, ami Jabba, a hutt egyik kedvence.
A Jedi visszatérben ide volt kénytelen kivégzésre vitetni a foglyait, mert Luke Skywalker végzett Jabba házi vadállatával, a rancorral. A rancoron kívül mással pedig nem tudott volna olyan jól példát statuálni, mint hogy ezerévi emésztésre kárhoztassa az őt átverő pilótát és egy Jedit.
A túlélők
Aki a sarlacc szájába pottyan, az szinte kivétel nélkül ott is marad. Csak néhány szerencsés ismert a Star Wars könyvek világából, akik túlélték. Egyikük egy hutt, akit a sarlacc egyszerűen kiköpött. A megmenekülését azzal magyarázták, hogy a sarlacc valószínűleg képtelen megemészteni a huttokat.
A másik Boba Fett, akit A Jedi visszatérben Han Solo lökött a sarlacc szájába. Ő a fegyverei és a hátára szerelt jetpack segítségével szabadult ki. A sisakjába épített kamera felvételeiből a tudósok jelentős ismeretekre tettek szert ezzel a veszélyes fajjal kapcsolatban.